Snížení nadměrného pocení

Co je pocení?

Pocení je přirozený proces. Hraje veledůležitou roli při termoregulaci těla, kdy odpařováním určité míry potu udržujeme naši tělesnou teplotu na optimální hodnotě. Zvyšuje se při nervozitě a vyšší okolní teplotě. Významnou roli opět hraje dědičnost.

Co je nadměrné pocení?

  • nadměrné pocení je označováno jako hyperhidróza
  • důvodem nadměrného pocení bývá často nervové vypětí a vyčerpání
  • nadměrné pocení v určitých partiích těla (fokální hyperhidróza) většinou bezprostřední příčinu nemívá, ale mohou k němu přispívat například špatná životospráva, úzkostné stavy, deprese
  • nejvíc se potíme na dlaních a chodidlech, na zátylku, v podpaží, v oblasti beder a třísel
  • množství vylučovaného potu je velmi individuální a závisí jak na věku, tak na pohlaví a genetické výbavě

Co umí botulotoxin?

Aplikací botulotoxinu se potní žlázy v žádném případě „neucpou“. Botulotoxin působí úplně jinak: na určitou dobu zablokuje informaci mířící z nervových zakončení do příslušné potní žlázy, že má vyprodukovat pot. Ostatní potní žlázy, rozeseté po celém těle, však dál udržují termoregulaci jako dřív.

Lze pocení ovlivnit ?

Ano, botulotoxin A, který produkuje bakterie Clostridium botulinum, je látka, jež nám v tom může pomoci. Zabraňuje totiž přenosu vzruchu z nervových zakončení na potní žlázu, a tím pocení odstraní.

Efekt botulotoxinové injekce se dostaví už zhruba po 2 až 10 dnech, kdy potní žlázy konečně omezí či přímo zastaví produkci potu. Účinek vydrží až 11 měsíců a poté lze ošetření opakovat.

Chcete vědět více? Pak navštivte stránku www.zivotbezpoceni.cz